Deprem Sigortası (DASK) Yaptırırken Gerekli Belgeler16 Ekim 2017

Deprem Sigortası (DASK) Yaptırırken Gerekli Belgeler
 

Deprem Sigortası, tapulu ev ve iş yerlerini depreme veya depreme bağlı oluşabilecek doğal afetlere karşı güvence altına alır. Kısaca DASK olarak da anılan deprem sigortası, yaptırılması isteğe bağlı olmayan, zorunlu bir sigorta türüdür. Depreme veya depreme bağlı bir afet çerçevesinde oluşan zararlarınız poliçenizde belirtilen limitler dahilinde karşılanır. Sigorta bedelinin üst sınırı 150.000 TL olarak belirlenmiştir. DASK için ödenen sigorta primleri, yaşadığınız bölgenin yüksek riskli veya düşük riskli olmasına göre değişiklik gösterir.

DASK prim tutarları herkesin karşılayabileceği bir seviyede tutulmuştur. Poliçeler yıllık olarak düzenlenir. Poliçesini her yıl yenileyen sigortalılar, yenileme indiriminden faydalanırlar. Sigortalının depreme bağlı olarak konutunun veya iş yerinin hasar görmesi halinde, hasar başvurusunun hemen ardından, zarar tespit edilerek tazminat tutarı belirlenir.

DASK Yaptırırken Gerekli Belgeler Nelerdir?
Zorunlu deprem sigortası beyan esasına dayanır. Yani, depreme bağlı olarak doğabilecek zararlar sadece beyan çerçevesinde karşılanır. DASK başvurusunda gerekli olan bilgiler; sigorta yaptıracak kişiye ait bilgiler, sigortalanacak binaya ilişkin bilgiler ve meskene ilişkin bilgiler olmak üzere üç grupta toplanabilir.

– Sigortalının Kimlik ve İletişim Bilgileri: Adı, adresi, telefonu, cep telefonu, T.C. Kimlik numarası ve tüzel kişiler için vergi kimlik numarası.

– Sigortalanmak İstenen Binaya İlişkin Belgeler: Binanın açık adresini, tapu bilgilerini, inşa yılını, tapu tarzını, toplam kat sayısını ve hasar durumunu gösterir belgeler.

– Meskene İlişkin Belgeler: Dairenin (meskenin) yüz ölçümü ve kullanım şekli.

Okumaya Devam Edin

  • Zorunlu Deprem Sigortası 2017 Zam Oranları
    Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) prim ve teminat tutarları 2017 yılı için yeniden belirlendi. Yeni tarifeler 5 bölgeyi içeriyor.
    17 Ekim 2017
  • DASK Olmayan Evde Oturmayın
    Tüm konut sahiplerinin yasal olarak yaptırması gereken DASK zorunlu deprem sigortası ile evinizdeki deprem kaynaklı zararları giderebileceksiniz.
    15 Ekim 2017