DASK Olmayan Evde Oturmayın15 Ekim 2017

DASK Olmayan Evde Oturmayın
 

Tüm konut sahiplerinin yasal olarak yaptırması gereken DASK zorunlu deprem sigortası ile evinizdeki deprem kaynaklı zararları giderebilecek ve hayatınıza kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.

Hayatın bir gerçeği olan deprem, maalesef ülkemizde sıkça meydana geliyor. Can kayıpları en kötü senaryo olarak karşımıza çıkıyor olsa da, maddi zararlar da hayatımızı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Depremlerden kaçmanın etkin bir yolu henüz bulunmuş değil. Ancak deprem sonucu evinizde oluşabilecek hasarlara karşı tedbir almanın bir yolu var: DASK zorunlu deprem sigortası. Günümüzde DASK deprem sigortası birçok yerde karşımıza çıkıyor ve zorunlu olarak yaptırmamız isteniyor. Peki zorunlu deprem sigortası hakkında ne kadar bilginiz var?

DASK Zorunlu Deprem Sigortası Ne Zaman Gündeme Geldi?
DASK deprem sigortası veya diğer bir adıyla zorunlu deprem sigortası, 1999 yılında yaşanan üzücü Marmara Depremi sonrasında gündeme geldi. Türkiye’nin önemli bir bölümünü etkileyen Marmara Depremi, birçok konutun kullanılamaz hale gelmesine yol açtı. Oluşan zararları karşılayabilecek finansal bir havuzun bulunmaması nedeniyle birçok kişinin hayatı olumsuz yönde etkilendi. Deprem sonrası oluşan maddi zararlara yönelik bir finansal kaynak oluşturulması için 2000 yılında Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) kuruldu. Kurum, sigorta sistemi ile deprem sonrasında oluşabilecek yangın, infilak, yer kayması ve tsunami risklerine karşı konut sahiplerini korumayı amaçladı ve günümüzde de bu amacını gerçekleştirmeye devam ediyor.Tüm konut sahiplerinin DASK deprem sigortasını yaptırması yasal olarak zorunlu tutuluyor. Bu sayede depremden sonra tüm konut sahiplerinin normal hayatlarına hızlı bir şekilde geri dönmeleri amaçlanıyor.

Bir deprem sonucunda eviniz hasarlı hale geldiğinde hemen 125-Alo DASK hattını aramalısınız. Destek hattındaki yetkili kimlik bilgilerinizi aldıktan sonra sizi yönlendirmeye başlıyor. Başvurunuz neticesinde bir hasar tespit görevlisi evinizi inceleyerek zarar tutarınızı belirliyor. Görevlinin raporu doğrultusunda ve zorunlu deprem sigortanızın teminat limitleri kapsamında hemen ödeme yapılıyor. Böylece hayatınıza kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Unutmayın, DASK zorunlu deprem sigortası yaptırarak başkalarının da tekrar hayat dönmesine aracılık etmiş olacaksınız!

Okumaya Devam Edin